Dlaczego warto zamontować filtr magnetyczny w instalacji C.O.?

Dlaczego warto zamontować filtr magnetyczny w instalacji C.O.?

Urządzenia grzewcze są podatne na awarie, uszkodzenia oraz korozję, dlatego producenci zalecają zastosowanie dodatkowych rozwiązań ochronnych w celu wydłużenia żywotności i zwiększenia wydajności montowanych instalacji centralnego ogrzewania. Czy wiesz, czym jest oraz jak działa nowoczesny separator zanieczyszczeń stosowany w instalacji c.o.? Sprawdź!

Montaż filtra magnetycznego — czy warto?

Separator służy do wyłapywania zanieczyszczeń, w tym również tlenków stali i żelaza oraz materiałów powstałych w wyniku korozji. Takie rozwiązanie jest skuteczniejsze niż zastosowanie samego inhibitora (substancji dodawanej do wody). Właściciele instalacji grzewczych, którzy zdecydują się na filtr magnetyczny, zwiększają wydajność całego systemu i poprawiają poziom oddawania ciepła do ogrzewanych pomieszczeń, a także ograniczają awarie poszczególnych elementów, w tym pomp, zaworów czy rur. 

Montaż i użytkowanie separatora zanieczyszczeń

Prace monterskie powinny być zlecone odpowiedniej firmie, która zadba o bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji oraz sprawdzi szczelność po wykonaniu niezbędnych prac. Wybrany separator zanieczyszczeń należy umieścić na rurze zasilającej (tuż obok pompy lub zaworu regulacyjnego). Przed rozpoczęciem konieczne jest oczywiście wyłączenie kotła. Z kolei po ponownym uruchomieniu wymagane jest także odpowietrzenie systemu grzewczego. 

Nie każdy użytkownik instalacji c.o., który zdecyduje się na montaż filtra, zdaje sobie sprawę z tego, że system ten wymaga regularnej konserwacji. Użytkownik powinien usuwać wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone w specjalnym zbiorniku oraz czyścić magnes. 

Jaki filtr magnetyczny zamówić?

Najlepiej postawić na ofertę sprawdzonego i polecanego przez innych użytkowników producenta, który zapewnia również doradztwo. Klient podczas składania zamówienia online powinien przedstawić sprzedawcy takie dane jak m.in. prędkość przepływu wody w rurach, średnica rurociągu (w miejscu, w którym filtr ma zostać zamontowany) oraz ciśnienie i temperatura wody przepływającej przez instalację (wyłącznie przemysłową).