Czytnik NFC do kontroli dostępu w firmie – jakie ma zalety?
Urządzenia te zwykle kojarzone są ze smartfonami i tzw. inteligentnymi zegarkami. Większość z nich posiada bowiem funkcję NFC, która poprzez powiązany z nią czytnik umożliwia realizację płatności mobilnych. Jednak technologia ta stanowi rozwinięcie systemu RFID przeznaczonego głównie dla firm, mając nad nim sporą przewagę – sprawdź, jaką konkretnie!
NFC do kontroli dostępu – co odróżnia tę technologię od RFID?
Obie te technologie są ze sobą zbieżne, gdyż do komunikacji korzystają z fal radiowych o tej samej częstotliwości – 13,56 MHz. Działający w niej czytnik RFID wyszukuje znajdujące się w zasięgu tagi będące nośnikami informacji. Po połączeniu się z nimi może je identyfikować lub zapisywać na nich dane. To właśnie w sposobie działania skrywa się główna różnica pomiędzy obiema technologiami.
Urządzenie NFC może jednocześnie pełnić obie funkcje – czytnika oraz karty dostępu. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku komunikacja bezprzewodowa odbywa się na dystansie kilku centymetrów. Systemy RFID mogą pracować na częstotliwościach innych niż 13,56 MHz, co przekłada się na zwiększenie zasięgu nawet do 100 metrów.
Dlaczego warto korzystać z czytników NFC do kontroli dostępu w firmie?
Niewielki zasięg komunikacji oraz dwukierunkowe działanie, czynią z tej technologii idealną alternatywę dla RFID w zakresie kontroli dostępu. Czytnik NFC znajduje się w praktycznie każdym smartfonie, dzięki czemu przedsiębiorca oszczędza na zakupie nowych urządzeń. Do ważnych korzyści korzystania z tego rozwiązania należy zaliczyć także:
- wygodę – kontrola dostępu odbywa się z poziomu telefonu,
- wyeliminowanie tagów, które łatwo zgubić lub uszkodzić,
- proste przechodzenie na nowszą technologię – NFC stale się rozwija i wszelkie zmiany wprowadzane poprzez aktualizacje oprogramowania, bez konieczności wymiany urządzeń.
Technologia RFID również ma szerokie zastosowanie
Przejście na rozwiązania NFC w zakresie kontroli dostępu niesie za sobą liczne korzyści. Jednak pamiętaj, że także technologia RFID jest funkcjonalna i znajduje szerokie zastosowanie m.in. w branży przemysłowej, logistycznej czy magazynowej. Jeśli planujesz jej wdrożenie, pamiętaj, aby stawiać na czytniki oraz tagi od sprawdzonych dostawców.