Czym jest czytnik NFC i co łączy go z urządzeniami RFID?
Komunikacja bezprzewodowa na niewielkich odległościach ma dziś ogromne zastosowanie. Doskonale sprawdza się m.in. w urządzeniach mobilnych, które mogą z niej korzystać dzięki obecności czytników NFC. Zasada ich działania jest zbieżna z urządzeniami wykorzystującymi technologię RFID, ale mają one inne parametry pracy – sprawdź, czym się odróżniają!
Jak działają czytniki NFC?
Urządzenia wyposażone w takie moduły mogą komunikować się ze sobą bezprzewodowo. Dzięki temu możliwa jest wymiana danych pomiędzy nimi i dokładnie na takiej samej zasadzie działają odpowiedniki wykorzystujące technologię RFID. Tym, co je odróżnia od siebie, jest przede wszystkim zasięg. Czytnik NFC pracuje tylko na jednej częstotliwości radiowej, która wynosi dokładnie 13,56 MHz. To z kolei umożliwia komunikację zdalną na odległości zaledwie kilku centymetrów. Choć wydaje się niewielka, tak w praktyce ma to bardzo istotną zaletę – gwarantuje duże bezpieczeństwo. Urządzenia te wykorzystuje się dziś bowiem przede wszystkim do realizacji płatności mobilnych. Jeśli miałyby zbyt duży zasięg, podłączone do nich karty bankowe byłyby łatwym celem dla przestępów chcących wykraść ich dane.
Czy czytniki RFID mają większy zasięg niż NFC?
Technologia RFID niewątpliwie jest dużo starsza od NFC, ale za to cechuje ją większy zasięg komunikacji bezprzewodowej. Została bowiem stworzona z myślą o usprawnieniu pracy w wielu przedsiębiorstwach. Służy m.in. do zdalnej:
- kontroli dostępu,
- identyfikacji,
- obsługi systemów poboru opłat elektronicznych (np. na drogach).
W przeciwieństwie do czytników NFC, odpowiedniki RFID mają zasięg oscylujący w granicach nawet 100 m, dzięki możliwości pracy z częstotliwością 2500 MHz.
Czytniki NFC czy RFID – co wybrać do firmy?
Z racji krótkiego zasięgu oraz relatywnie wolnego bezprzewodowego transferu danych, czytniki NFC znajdują zastosowanie głównie w urządzeniach konsumenckich. W firmach powszechnie stosuje się natomiast odpowiedniki RFID, których możliwości wykorzystania są zdecydowanie szersze. Znacząco usprawniają pracę i przyczyniają się do optymalizacji związanych z nią kosztów.